Platforma Obywatelska staje w obronie POLS-y

2016-06-060

Nieoficjalne informacje o tym, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej ma zostać przeniesiona z Gdańska do Warszawy zaniepokoiła członków PO. W poniedziałek zorganizowali konferencję, podczas której apelowali do pomorskich parlamentarzystów o zajęcie jasnego stanowiska w tej sprawie.

O tym, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej ma być prawdopodobnie przeniesiona do Warszawy, poinformowała pod koniec maja Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Aktualnie centrala POLS-y znajduje się w gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jak przypominała dziś posłanka PO Agnieszka Pomaska, stało się tak zgodnie z ustawą z 2014 r. Siedzibę POLS-y w Gdańsku zaproponował Senat, a propozycja uzyskała większość w Sejmie.

– Byłam odpowiedzialna za ten projekt w Sejmie. Za siedzibą w Gdańsku głosowali wtedy przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Teraz docierają do nas niepokojące sygnały o przeniesieniu tej siedziby do Warszawy- powiedziała Pomaska.

I poinformowała, że przygotowała w tej sprawie interpelację poselską do ministra rozwoju. W piśmie pyta o to, czy resort przygotował już propozycję zmiany ustawy zakładającą przeniesienie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej do Warszawy oraz o to, jakie koszty wygeneruje proces przeniesienia.

– Apeluję do parlamentarzystów wszystkich opcji, także tych z PiS, aby podpisali się pod tą interpelacją, żeby wspólnymi siłami pomogli zatrzymać siedzibę POLS-y w Gdańsku – mówiła Pomaska. – Mamy nadzieję, że dziś politycy z Pomorza, zwłaszcza ci z partii rządzącej wzniosą się ponad polityczne podziały i razem z partią opozycyjną będą o to walczyli- dodała.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz , który był pomysłodawcą tego, by umieścić siedzibę POLS-y w Gdańsku, podkreślał dziś, że pomysł ten był elementem szerszej idei. – By decentralizować urzędy centralne. Nie wszystko musi się znajdować w Warszawie. Szczególnie nowe urzędy, agencje powinny być umieszczane w innych miastach wojewódzkich. To jest wsparcie dla tych ośrodków pozawarszawskich- stwierdził Borusewicz. Dodał też, że to co dzieje się w tej chwili wokół POLSA „jest generalną tendencją, którą wprowadza rząd PiS”. – Przecież Ośrodki Doradztwa Rolniczego mają zostać odebrane samorządom przez Ministerstwo Rolnictwa, kolejne tego typu decyzje centralizacyjne będą podejmowane. Myślę, że będzie to cała fala takich decyzji- powiedział Borusewicz. – POLSA w Gdańsku się już zakotwiczyła, w Gdańsku funkcjonuje i w Gdańsku powinna zostać.

Przedstawiciele PO tłumaczyli, że głos w sprawie przeniesienia POLS-y do Warszawy zabrali dopiero teraz, bo oburzyła ich wypowiedź Danuty Sikory, przewodniczącej Klubu PiS w Sejmiku woj. pomorskiego, na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. W rozmowie zamieszczonej na naszych łamach w piątek, Sikora opowiedziała się za przeniesieniem POLS-y do Warszawy. – Agencja ulokowana w Gdańsku utrudnia komunikację z jej przedstawicielami, ponieważ większość dużych firm z branży kosmicznej i ministerstwa znajduje się w Warszawie. Pracuje tam też 70 proc. załogi- wskazywała Sikora.

– Takie słowa z ust polityka z Pomorza mocno mnie zaskoczyły i zbulwersowały. Oczekuję jasnego stanowiska ze strony polityków z Pomorza w tej sprawie. Znam głos pani radnej Sikory, nie znam stanowiska pomorskich parlamentarzystów- komentowała dziś Pomaska.

Żadne konkretne decyzje w sprawie przeniesienia siedziby POLS-y z Gdańska do Warszawy jeszcze nie zapadły. Ewentualne przeniesienie wymagałoby zmiany ustawy.

źródło: dziennikbaltycki.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk