Noc Muzeów w Sejmie

2016-05-100

W tym roku Sejm już tradycyjnie włącza się w warszawską Noc Muzeów. 14 maja 2016 r. od godziny 19.00 zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia gmachu parlamentu. Poza galerią Sali Posiedzeń i Hallem Głównym, tej wyjątkowej nocy także inne miejsca, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione dla zwiedzających.

Motywem przewodnim najbliższej Nocy Muzeów w Sejmie będą patroni roku 2016.

Na ostatnim grudniowym posiedzeniu Sejm przyjął uchwały ustanawiające obecny rok rokiem Henryka Sienkiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Cichociemnych oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Natomiast w lutym polski Sejm oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier podjęły jednobrzmiące uchwały ustanawiające 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. I to właśnie te wydarzenia i postaci będą towarzyszyć gościom Nocy Muzeów w parlamencie.

Kuluary Sali Posiedzeń Sejmu i Dolną Palarnię będzie można zwiedzać przy dźwiękach muzyki skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora m.in. „Roty”. W Sali Kolumnowej można będzie zobaczyć wystawę „Chrzest 966. U źródeł Polski.”, przybliżającą początki państwa polskiego. Natomiast w samej Sali Posiedzeń prezentowane będzie nagranie z uroczystego Zgromadzenia Narodowego, które miało miejsce 15 kwietnia br. w Poznaniu.  To wyjątkowe wydarzenie – pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Narodowego poza Warszawą, zostało zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta RP w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Kolejnym patronem 2016 roku jest Henryk Sienkiewicz, w związku z tym w jednej z sal Korytarza Marszałkowskiego prezentowane będą Księgi Darczyńców, wypożyczone z Muzeum pisarza w Oblęgorku – daru narodu dla sławnego noblisty. Z kolei w sali im Wojciecha Trąmpczyńskiego, na co dzień służącej komisjom sejmowym, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprezentuje interaktywną wystawę przedstawiającą działanie PE.

Zapraszamy 14 maja, od godziny 19.00 do 1.00, do wejścia głównego CI. Wszystkie osoby wchodzące do budynku powinny mieć ze sobą dowód tożsamości oraz muszą poddać się kontroli pirotechnicznej.

źródło: sejm.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk