Sejm ogłosił 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

2016-02-260

Jednogłośnie posłowie zdecydowali dziś o podjęciu okolicznościowej uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W tym roku mija 60 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca i węgierskiej rewolucji 1956 r. Przyjęcie tej specjalnej uchwały przez Sejm obserwowała przebywająca z wizytą w Polsce delegacja parlamentu Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele.

Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier, przekonane o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń dla wspólnej historii obu Narodów, ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej – czytamy w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że „bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”. – Wzajemna solidarność i pomoc naszych Narodów w 1956 roku stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić – napisali posłowie.

Jednobrzmiącą uchwałę podjął także wcześniej Senat, a w parlamencie węgierskim nastąpi to w najbliższych dniach – z tej okazji do Budapesztu udaje się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

8 czerwca 1956 r. w Poznaniu robotnicy Zakładów im. Stalina rozpoczęli strajk generalny pod hasłem „Chleba i wolności” i wyszli na ulice – był to pierwszy masowy bunt robotniczy w PRL. Według Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku starć zginęło co najmniej 58 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 aresztowano.

Powstanie węgierskie 1956 r. zapoczątkował zorganizowany 23 października wiec studentów w Budapeszcie w geście solidarności z czerwcowym zrywem Polaków. Demonstracje przerodziły się w rewolucję, a potem w walkę z sowiecką okupacją – brutalnie przerwaną i utopioną we krwi oraz fali represji.

źródło: sejm.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk