Są kary dla taksówkarzy, była zmowa cenowa

2010-03-290

Potwierdziły się nasze informacje. Trzy największe gdańskie korporacje taksówkarskie z Gdańska zawarły nielegalne porozumienie – stwierdził UOKiK. Firmy zapłacą 81 tys. zł kary i muszą zmienić cenniki.

To pokłosie naszego tekstu z czerwca ubiegłego roku. Po nim zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożyła Agnieszka Pomaska (wtedy radna, dziś posłanka PO) i Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

W efekcie długiego i drobiazgowego postępowania UOKiK nałożył na trzy największe gdańskie korporacje: Hallo Taxi, City Plus Neptun Taxi oraz Super Hallo Taxi Gdańsk łączną karę w wysokości 81 tys. zł. Taksówkarze muszą też zróżnicować cenniki. W czerwcu 2009 roku praktycznie równocześnie podnieśli ceny, mieli niemal identyczne rabaty, a kontrolują ok. 60 proc. rynku.

– Firmy wprowadziły identyczną opłatę początkową oraz takie same ceny za kilometr jazdy. Wyeliminowały w ten sposób konkurencję między sobą – mówi prezes UOKiK-u Małgorzata Krasnodębska- Tomkiel.

W trakcie postępowania okazało się, że cicha umowa zawarta została jeszcze przed upublicznieniem oficjalnych cenników, a w ulotkach reklamowych był nawet ten sam błąd – tzw. literówka: zamiast zwrotu „w niedziele i święta”, pojawił się „w niedziel i święta”.

Informacja o karze nie jest jeszcze oficjalna i przedstawiciele taksówkarskich zrzeszeń nie chcą jej jeszcze komentować.

– Jak poznamy szczegóły, na pewno będziemy się odwoływać. Postępowanie będzie trwało długimi miesiącami, albo nawet latami – mówi nieoficjalnie członek zarządu jednej z korporacji. I może mieć trochę racji, bo postanowienie UOKiK można zaskarżyć do sądu.

Źródło: www.trojmiasto.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk