PO powstała w Gdańsku. Pamiętamy o swoich korzeniach

2015-07-030

O programie dla młodych i pomysłach z tym związanych w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej Trójmiasto rozmawia Krzysztof Katka z Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszką Pomaską.

K.K.: Decyzją pani premier została pani koordynatorem programu Platformy Obywatelskiej dla młodych. Kiedy będzie gotowy?

A.P.: Zaczęłam cykl spotkań i już otrzymuję wiele konkretnych propozycji, zwłaszcza za pośrednictwem portali społecznościowych. Widzę duże zainteresowanie i chęć współpracy z Platformą. Najbliższe trzy tygodnie to będzie czas zbierania pomysłów, aby po ich skonsultowaniu i dopracowaniu program był gotowy na początku sierpnia. […]

K.K.: Jakie problemy zgłaszają ludzie?

A.P.: Pierwsza grupa spraw dotyczy kwestii mieszkaniowych. Dostęp do tanich mieszkań jest wyzwaniem, na które musimy odpowiedzieć. Rozwinęliśmy ostatnio program MdM, który obejmuje już nie tylko nowe, a także używane lokale, zwiększyliśmy ulgę na ich zakup do 30 proc. Szukamy kolejnych rozwiązań i korzystamy z doświadczeń samorządowych w tej dziedzinie. W czasie kryzysu finansowego najważniejsze było, żeby ludzie nie tracili miejsc pracy, a teraz kluczowa stała się jakość pracy. W sprawie umów śmieciowych podjęliśmy już konkretne decyzje, od przyszłego roku umowy na czas określony będą mogły trwać łącznie nie dłużej niż 33 miesiące. Umowy-zlecenia będą ozusowane.

Rozpocznie się także program zakładający powstanie 100 tysięcy miejsc pracy dla młodych ludzi. Chcemy też odczarować zły wizerunek szkolnictwa zawodowego, aby zdobycie konkretnego zawodu stało się powodem do dumy i dawało możliwość znalezienia dobrej pracy.

Kolejne wyzwanie to program dla rodziny i stworzenie takich warunków, żeby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci. Tutaj dużo udało się zrobić, chociażby poprzez zwiększenie dostępu do przedszkoli i roczny urlop rodzicielski, ale będziemy szukali kolejnych dobrych rozwiązań.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto (03.07.2015)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk