Nowe ceny biletów coraz bliżej. Radni bez bezpłatnych przejazdów

2007-11-280

Praski bilet komunikacji miejskiejJuż w czwartek gdańscy radni zdecydują, czy dojdzie do zmian cen biletów komunikacji miejskiej – obniżki w przypadku biletów okresowych i zamiany 10-minutowych na 15-minutowe. Zlikwidowane mają być też bezpłatne przejazdy dla rajców.

Pomysły na zmianę gdańskiej taryfy ujawnił przed dwoma tygodniami na naszych łamach wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki. – Obniżamy cenę wszystkich biletów miesięcznych – zadeklarował wtedy. – Równocześnie podwyższamy cenę najtańszych biletów 10-minutowych z 1,40 zł do 2 zł.

Zapowiedź podwyżki wywołała prawdziwą burzę. Skutkiem dyskusji na forach internetowych była debata w siedzibie “Gazety“, podczas której spotkali się prezydent Lisicki, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Antoni Szczyt, radna Agnieszka Pomaska oraz czytelnicy i dziennikarze “Gazety“. Najważniejszy wniosek z debaty: gdańska taryfa jest problematyczna dla pasażerów i wymaga zmiany.

– Chcemy te zmiany przeprowadzać ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie – mówi Lisicki. – Docelową taryfę dla Gdańska ustali Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, który wraz z początkiem 2009 roku przejmie całkowicie zarządzanie nad komunikacją miejską w aglomeracji. Złagodziliśmy jednak nieco nasze stanowisko. Podwyżka ceny biletów do 2 zł zostaje, ale równocześnie wydłużymy czas ich obowiązywania do 15 minut. Oprócz tego bilet półgodzinny za 2,80 będzie ważny aż 45 minut.

Zmiany mają zostać wprowadzone w życie 14 stycznia, chyba że na czwartkowej sesji nie zgodzą się na nie radni. Jest to jednak mało prawdopodobne (klub PO ma większość w Radzie Miasta). Na sesji pojawią się także dwa inne pomysły związane z komunikacją miejską. Radni PiS i PO wspólnie chcą pozbawić się prawa do bezpłatnych przejazdów. Na poparcie większości nie ma natomiast szans propozycja wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla osób powyżej 65 lat wysunięta przez klub radnych PiS. – Obecnie za darmo jeżdżą osoby które przekroczyły 70 lat – mówi Lisicki. – Obniżenie tego pułapu byłoby zbyt drogie dla miasta.

Źródło:
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
mt
http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,4716063.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk