Pełna treść wystąpienia podczas sejmowej debaty nad projektem ustawy o ratyfikacji umowy UE-Mołdawia

2014-12-051

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 4 grudnia, przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska przedstawiła sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między UE a Mołdawią. Poniżej możecie Państwo zapoznać się z pełną treścią wystąpienia.

Pani Marszałek! Pani Minister! Panie i Panowie Posłowie!

Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych sprawozdanie poświęcone rządowemu projektowi ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 27 czerwca 2014 r., druki nr 2858 i 2924.

Marszałek Sejmu w dniu 29 października 2014 r. skierował powyższy projekt ustawy do obu komisji do pierwszego czytania. Ustawa ma upoważnić prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do ratyfikacji układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii. Komisje na wspólnym posiedzeniu w dniu 26 listopada 2014 r. po przeprowadzeniu pierwszego czytania i rozpatrzeniu projektu ustawy udzieliły mu jednomyślnego poparcia. Podkreślam słowo „jednomyślnego”, bowiem pokazuje to, iż kwestie partnerskiej współpracy i przyjaźni zarówno z Mołdawią, jak i z Ukrainą czy Gruzją mają dla naszego kraju podstawowe znaczenie.

Polska od samego początku dążyła do zbliżenia między Unią Europejską a jej wschodnim sąsiedztwem, czego symbolem jest polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego, której finałem są właśnie umowy stowarzyszeniowe. Dyskusja na wspólnym posiedzeniu komisji dotyczyła przede wszystkim kwestii konfliktu w Naddniestrzu i stanowiska Polski na forum Unii Europejskiej w tej sprawie, współpracy gospodarczej z Kiszyniowem oraz polskich inwestycji w Mołdawii. Reprezentujący rząd minister Tomasz Orłowski podkreślił, iż Republika Mołdawii jest państwem, które szczególnie skutecznie zaangażowało się w reformy, a pozytywne skutki transformacji przyniosły efekty w postaci zniesienia wiz. Jest to zresztą pierwsze państwo Partnerstwa wschodniego, któremu udało się to osiągnąć. Jak już mówiłam, wszystkie kluby poparły projekt ustawy bez żadnych poprawek.

Pani Marszałek! Pani Minister! Panie i Panowie Posłowie! Również dla mnie osobiście kwestia integracji Unii z Mołdawią ma bardzo ważne znaczenie. Mołdawia ma pełne prawo decydowania o swoim losie i w tym kontekście niezwykle cieszy mnie wynik ostatnich wyborów, w którym partie proeuropejskie osiągnęły przekonywujące zwycięstwo, chociaż nie było to wcale tak oczywiste, zresztą jeszcze w trakcie liczenia tych głosów nie byliśmy tego wyniku pewni. Warto podkreślić i zwrócić uwagę na to, że również polscy posłowie byli obserwatorami tych wyborów, które niedawno zakończyły się w Mołdawii. Mam nadzieję, że ta europejska droga Mołdawii, ale także Ukrainy i Gruzji, zakończy się sukcesem i Polska na pewno będzie ją i te kraje, które wymieniłam, wspierać.

Panie Marszałku, Wysoki Sejmie,
Komisje wnoszą o poparcie projektu ustawy z druku numer 2858 bez poprawek.
Dziękuję.

źródło: sejm.gov.pl

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk