Mołdawia: proeuropejskie ugrupowania zdobyły większość w parlamencie

2014-12-020

Trzy prozachodnie ugrupowania zdobyły większość w nowym parlamencie Mołdawii i będą mogły utworzyć koalicję rządową, mimo że niedzielne wybory wygrała opowiadająca się za zacieśnianiem więzów z Rosją Partia Socjalistów Republiki Mołdawii.

Po przeliczeniu 98 proc. głosów, trzy prozachodnie ugrupowania mają już 55 ze 101 mandatów. Do tworzenia koalicji potrzebnych jest co najmniej 51 mandatów.

Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii (PDLM) zdobyła blisko 20 proc. głosów i 23 mandaty, Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) – prawie 16 proc. i 19 mandatów, a Partia Liberalna (PL) – 9,5 proc. i 13 mandatów.

Prorosyjska Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) uzyskała 20,7 proc. głosów i 25 miejsc w nowym parlamencie. Zorientowana również na Moskwę Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) zdobyła 17,7 proc. i 21 mandatów – połowę mniej niż w poprzednich wyborach w 2010 roku.

Lider PDLM Vlad Filat potwierdził wczoraj wieczorem, że trzy ugrupowania proeuropejskie utworzą nową koalicję rządową. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefami PDM i PL.

Wyniki wyborów upoważniają nas do kontynuowania europejskiego kursu – powiedział Filat.

Przewodniczący PSRM Igor Dodon oświadczył, że będzie dążył do referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, oraz anulowania zawartej latem przez rząd w Kiszyniowie umowy o stowarzyszeniu z UE.

Socjaliści wygrali wybory i cieszą się zaufaniem społeczeństwa – powiedział Dodon.

Wybory od były się w czasie, gdy trwa konflikt na sąsiedniej Ukrainie, a po aneksji Krymu przez Rosję wielu obserwatorów uznało, że scenariusz może się powtórzyć w separatystycznym i zamieszkanym przez ludność rosyjskojęzyczną mołdawskim Naddniestrzu.

źródło: onet.pl
autor: MT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk