Expose premier Ewy Kopacz

2014-10-010

Szefowa rządu przedstawiła w Sejmie plany i priorytety swojego gabinetu.

Chciałabym dziś złożyć solenne zobowiązanie do wiernej służby Polsce i Polakom – zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Najważniejszym zadaniem będzie odbudowanie i zwiększenie zaufania Polaków do rządu, polityki i polityków – dodała.

Premier obiecała, że wszystkie działania jej gabinetu będą miały jeden cel: szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin.

Polityka zagraniczna i obronna polską racją stanu

Odbudowa zaufania obywateli wymaga zbudowanie ponadpartyjnego porozumienia w sprawach, które są polską racją stanu, czyli polityce zagranicznej i obronnej – powiedziała premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że musimy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo i szacunek dla Polski w Europie i na świecie. Dodała, że wymaga to pogłębionej debaty, także z opozycją, której wsparcie będzie kluczowe.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że do końca października szef Ministerstwa Spraw Zzagranicznych (MSZ) przedstawi informację o polityce zagranicznej.

Polityka zagraniczna musi być oparta o system wartości, które są tak silne jak determinacja do ich obrony – powiedziała szefowa polskiego rządu. Zaznaczyła, że sytuacja na Ukrainie pokazała jak ważna w obliczu autorytaryzmu i chaosu jest solidarność państw demokratycznych. Dodała, że ważne jest to, że nie musimy sami mierzyć się z tym wyzwaniem, gdyż stoi z nami Unia Europejska (UE) i NATO.

Jest racją stanu niedopuszczenie do rozwodnienia stanowiska Zachodu i niedopuszczenie do osamotnienia Polski w wyniku stawiania sobie nierealistycznych celów – powiedziała.

Pragmatyczna polityka wobec sytuacji na Ukrainie

Celem mojego rządu będzie prowadzenie pragmatycznej polityki wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Dla Polski kluczowe jest ustanie walk na Ukrainie oraz konsolidacja państwa Ukraińskiego – powiedziała.

Dodała, że nie oznacza to zgody na zabór suwerennego terytorium ukraińskiego ani zmiany granic w Europie za pomocą siły.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że wspieramy proeuropejski kierunek rozwoju Ukrainy ale nie zastąpimy Ukraińców w reformowaniu ich kraju.

Wzmacnianie pozycji Polski w UE

Nasz kraj będzie zabiegać o to, by UE wcieliła w życie idee solidarności energetycznej – powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że Polska będzie aktywnie wspierać budowę Unii Energetycznej, czyli planu zmniejszenia zależności energetycznej Unii Europejskiej.

Rząd będzie przekonywał UE, by skutecznie doprowadzić do ukrócenia praktyk monopolistycznych i manipulacji cenowych na rynku energii.

Na październikowym posiedzeniu rady Europejskiej będzie rozpatrywany projekt nowych celów redukcyjnych emisji gazów. Mój  rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla polskiej gospodarki i wyższe ceny dla konsumentów – zaznaczyła.

źródło: premier.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk