Donald Tusk nowym Przewodniczącym Rady Europejskiej

2014-08-310

Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział premier Donald Tusk po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.

Przychodzę do Brukseli z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy. 80 proc. moich rodaków głęboko wierzy w sens Unii Europejskiej i nie szuka alternatywy – podkreślił.

Donald Tusk: Fundamentem musi być umiejętność budowania wspólnego punktu widzenia

Codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie – wobec konfrontacji na Ukrainie, ale także wobec sytuacji w Syrii, Libii – kim my jesteśmy, jak my wspólnie możemy odpowiedzieć na to wyzwanie? – mówił premier.

Pomożemy Ukrainie, pomożemy naszym sąsiadom na południu, wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować wspólny, jednoznaczny punkt widzenia. Musimy być jednocześnie odważni i odpowiedzialni. Wyobraźnia i zdrowy rozsądek muszą być razem – szczególnie wobec wyzwań, które są tak dramatyczne w sąsiedztwie UE – podkreślił premier Tusk.

Donald Tusk: Trzeba połączyć dyscyplinę fiskalną i wzrost

Moje doświadczenie jako premiera polskiego rządu pokazuje, że połączenie dwóch wyzwań – fiskalnej dyscypliny i wzrostu – jest możliwe. W ostatnich siedmiu latach, kiedy jestem premierem polskiego rządu, uzyskaliśmy skumulowany wzrost blisko 20 proc. i utrzymaliśmy równocześnie dyscyplinę finansową – zaznaczył premier Tusk. Dodał, że Będziemy skutecznie szukali drogi, aby te dwa cele wspierały się nawzajem.

Ja oferuję dobrą wolę, odrobinę wyobraźni, ciekawego wschodnioeuropejskiego doświadczenia i przede wszystkim wielką wiarę w to, że Europa ma sens i będzie miała sens – podkreślił.

Herman Van Rompuy: Donald Tusk jest mężem stanu dla Europy

Nowy zespół jest gotowy – powiedział Herman Van Rompuy o nowym szefie Rady Europejskiej i szefowej unijnej dyplomacji. Dodał, że oboje cieszą się pełnym poparciem Rady Europejskiej.Donald Tusk jest mężem stanu dla Europy – zaznaczył. Podkreślił, że przed jego następcą stoją wielkie wyzwania.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli wybrano także nową szefową unijnej dyplomacji – będzie nią Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch.

Zadania Przewodniczącego Rady Europejskiej

Donald Tusk będzie też przewodniczyć szczytom strefy euro. Odnosząc się do tego stwierdził, że istnieje specyficzny typ problemów strefy euro, ale celem jest utrzymanie jedności Unii Europejskiej.

Do zadań Przewodniczącego Rady Europejskiej należą m.in:

  • prowadzenie prac Rady Europejskiej,
  • wspomaganie osiągania konsensusu w Radzie Europejskiej,
  • przedstawianie Parlamentowi Europejskiemu sprawozdania z posiedzeń Rady Europejskiej,
  • reprezentowanie Unii na zewnątrz w zakresie swojej właściwości i na swoim poziomie (bez uszczerbku dla uprawnień Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa).

źródło: premier.gov.pl
fot. M. Śmiarowski/KPRM

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk