Wyniesienie satelity „Heweliusz” na orbitę okołoziemską

2014-08-190

Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska uczestniczyła dziś w uroczystości związanej z wyniesieniem satelity „Heweliusz” na orbitę. Organizacja wydarzenia przypadła w zaszczycie gdańskiemu centrum nauki – Centrum Hewelianum.

19 sierpnia na orbitę okołoziemską trafił kolejny polski satelita naukowy o imieniu „Heweliusz”. To już drugi nanosatelita, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. „Heweliusz”,  o wadze zaledwie 6 kilogramów i krawędzi 20 cm, dołączył dziś do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”. W przestrzeń kosmiczną na karcie pamięci poleciało także 5 tys. internautów w ramach akcji „Wyślij swoje zdjęcie w Kosmos”.

W ramach międzynarodowego projektu badawczego BRITE-PL w 2009 r. powołano polskie Konsorcjum Projektu BRITE składającego się z dwóch instytucji: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Jego zadaniem jest realizacja badań naukowych oraz budowa aparatury naukowej.

[nggallery id=155]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk