Parada Niepodległości w Gdańsku – zaproszenie

2009-11-100

11 listopada 2009 obchodzimy 91. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji około godz. 10.40 z Targu Rybnego wyruszy siódma już Gdańska Parada Niepodległości. Ideą wydarzenia jest rozbudzenie atmosfery wspólnego świętowania wśród młodszych i starszych.

W tym roku w paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznych, będzie więc można zobaczyć na żywo średniowiecznych rycerzy, husarię, ułanów z 1939 roku, czy żołnierzy piechoty Księstwa Warszawskiego.

Obok harcerzy maszerować będą kibice Lechii, nie zabraknie też zabytkowych samochodów. Zabrzmią dwa chóry, orkiestra dęta oraz gdański carillon. Przewidziano także konkurs na najciekawsze przebranie za ważną dla niepodległości postać historyczną oraz pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego.

Jeśli tylko pogoda dopisze, organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciotysięcznych tłumów. Gdańszczan zapraszamy do rodzinnego uczestnictwa i przybrania biało – czerwonych strojów, mile widziane wzory flag na twarzach i wszelkie instrumenty perkusyjne.

Trasa Parady będzie wiodła ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Grupy zorganizowane mogą zgłaszać swój udział w recepcji Parady zlokalizowanej w pobliżu pomnika TYM CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA.

Scenariusz przemarszu:

09.30 – początek formowania się Parady Niepodległości. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie – na wys. Technikum Łączności. W przemarszu wezmą udział – w kolejności: motocykle – samochody duże – samochody małe -prowadzący – nagłośnienie – Orkiestra Straży Granicznej – piesi – piesi – konie – pozostała część pieszych.

10.45 – Wymarsz parady (motocykle-samochody-nagłośnienie-piesi-platforma-orkiestra-piesi).

11.20 – Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

Czoło Parady (prowadzone przez służby porządkowe) okrąża skwer z pomnikiem Jana III Sobieskiego, zgodnie z zasadami ruchu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czoło Parady zostaje zatrzymane po dojściu do zjazdu w ul. Podwale Staromiejskie. Uczestnicy zajmują całą szerokość jezdni Targu Drzewnego. Pojazdy nie zatrzymują się na Targu Drzewnym, ale powoli przejeżdżają na Targ Węglowy. Uczestnicy indywidualni zajmują pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika.

11.50 – Przejście w luźnym szyku do Bazyliki Mariackiej ulicami Szeroka i Grobla

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie SUM i Miasto Gdańsk.

O godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, ks. Abp. Leszka Sławoja Głódzia.

Około 13.30 na gdańszczan będzie czekał gorący poczęstunek – grochówka przed wejściem do Bazyliki Mariackiej.

A o godz. 14.00 przy III bramie Aresztu Śledczego (od ul. 3 Maja) nastąpi uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej ku czci Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, przetrzymywanych tu przez Niemców w dniach 23-19 lipca 1917r. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, a jej odsłonięcia dokona Zastępca Prezydenta Gdańska Maciej Lisicki. Po uroczystościach brama aresztu zostanie otwarta i chętni będą mogli wejść w śluzę, by zajrzeć w głąb niedostępnej ulicy Kurkowej.

Źródło: www.gdansk.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk