Zgromadzenie Narodowe wysłucha orędzia prezydenta z okazji 25-lecia wolności

2014-06-040

W środę, 4 czerwca br. o godz. 15.00 zbierze się Zgromadzenie Narodowe, które wysłucha orędzia prezydenta RP. Bronisław Komorowski wygłosi przed połączonymi Izbami parlamentu przemówienie z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r. Posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego przewodniczyć będzie marszałek Sejmu.

Oprócz posłów i senatorów do udziału w uroczystej, rocznicowej sesji w gmachu przy Wiejskiej zostali zaproszeni m.in. byli prezydenci Polski oraz przedstawiciele urzędów centralnych i najważniejszych instytucji państwowych. Zaproszenia skierowano także do przywódców państw europejskich, szefów parlamentów Unii Europejskiej, NATO, krajów stowarzyszonych z UE oraz objętych Partnerstwem Wschodnim, jak również do członków korpusu dyplomatycznego akredytowanych w Polsce.

Wybory 4 czerwca 1989 r. były wynikiem porozumienia Okrągłego Stołu, zawartego przez przedstawicieli władz komunistycznych oraz opozycji przy wsparciu strony kościelnej. Głosowanie zakończone wielkim zwycięstwem „Solidarności”, która w pierwszej turze uzyskała 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc w Sejmie i 92 ze 100 w Senacie, stanowiło przełomowy moment transformacji demokratycznej w Polsce. Konsekwencją wyborów czerwcowych było m.in. powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki. Wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu w naszym kraju, dały też impuls innym państwom bloku wschodniego do zrzucenia jarzma komunizmu.

źródło: sejm.gov.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk