Podręcznik dla pierwszoklasistów: milionowe oszczędności dla rodziców

2014-02-010

Od 1 września 2014 r. wszyscy pierwszoklasiści dostaną podręcznik za darmo. MEN przygotowuje też projekt ustawy, dzięki której wszystkie podręczniki w szkole podstawowej będą wieloletnie

–  Trzeba zlikwidować patologię na rynku polskich podręczników. Nie można tolerować takiej sytuacji, że nakłada się na rodziców coraz większy obowiązek finansowy  – tłumaczył w sobotę premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z minister edukacji  Joanną Kluzik-Rostkowską.

Pomysłem rządu jest wprowadzenie jednolitego, darmowego podręcznika dla wszystkich pierwszoklasistów. Dostaną go już wszystkie dzieci, które w tym roku rozpoczną naukę (550 tys. w całym kraju). Podręcznik będzie formalnie własnością szkoły, dzieci będą go wypożyczać. Rządowa reforma przewiduje, że nie będzie się już zmieniał tak często jak obecnie – będzie więc można przekazywać go kolejnym rocznikom.

Do tej pory rodzice byli zmuszani do kupowania wielu różnych podręczników. Nie można było ich przekazywać dalej, bo wydawcy cały czas wprowadzali zmiany w treści, albo wydawali książki, w których uczniowie musieli coś wycinać, wpisywać, rysować itp. Cena zestawu podręczników dochodziła do 250 zł na dziecko. W sumie rodzice pierwszaków w całej Polski wydawali na podręczniki około 140 milionów złotych. Państwo za swój jednolity podręcznik zapłaci… czternaście razy mniej. – O tę różnicę chcemy walczyć. Głównym celem w 2014 r. jest ulżyć rodzicom w wydatkach szkolnych – podkreślał premier.

Jednolity podręcznik będzie zawierać wszystkie niezbędne do nauki treści, a jego napisaniem zajmie się Ośrodek Rozwoju Edukacji. – Ten podręcznik ma być lepszy, a nie gorszy. Będziemy czerpać z najlepszych wzorów na świecie –  powiedział Donald Tusk. A minister Kluzik-Rostkowska zapewniła, że resort na pewno zdąży do 1 września. Jeśli chodzi o materiały dodatkowe, to MEN chce je zamieścić w Internecie, tak aby nauczyciel mógł je wydrukować.

źródło: platforma.org

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk