Decyzje Konwencji i Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej

2013-06-290

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej będzie wybrany przez wszystkich członków Platformy Obywatelskiej. Konwencja Krajowa PO uchwaliła w sobotę odpowiednią zmianę statutu partii

Na podstawie decyzji Konwencji, Rada Krajowa PO (obradująca zaraz po) przyjęła regulamin i harmonogram wyborów. Wybrała też członków Krajowej Komisji Wyborczej PO.

Potencjalni kandydaci na szefa PO mają teraz tydzień na oficjalne zgłoszenie swoich kandydatur (licząc od dnia podjęcia decyzji przez Konwencję i Radę Krajową). Bierne prawo wyborcze w wyborach Przewodniczącego Platformy przysługuje członkom Platformy, którzy wyrazili pisemną zgodę na kandydowanie oraz uzyskali poparcie co najmniej 10 członków Rady Krajowej PO.

Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP zostanie ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość głosów członków PO. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największa liczbą głosów. Głosy będzie można oddać drogą korespondencyjną bądź przez internet. Uwzględniając czas potrzebny za zebranie głosów (nadesłanie ich pocztą), pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO może zakończyć się w sierpniu. W przypadku, gdyby potrzebna była druga tura wyborów, procedura głosowania mogłaby zakończyć się na przełomie września i października.

Chęć ponownego kandydowania na przewodniczącego PO zgłosił obecny lider partii, premier Donald Tusk. Pierwszym zgłoszonym kontrkandydatem chce być poseł PO Jarosław Gowin, który w trakcie sobotniej Konwencji potwierdził swój zamiar startu w wyborach. Z kolei pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie wystartuje w wyborach.Rada Krajowa zadecydowała w sobotę w Chorzowie także o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej – przyspieszeniu ich terminów. Wybory w kołach, a następnie w strukturach powiatowych i regionalnych rozpoczną się 1 września 2013 r., a zakończą już 27 października.

Cały proces wyborów władz na nową kadencję zwieńczy w listopadzie zjazd Konwencji Krajowej PO.

źródło: kn/platforma.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk