Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej w Chorzowie

2013-06-270

W najbliższą sobotę, 29 czerwca w Chorzowie odbędzie się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej. Delegaci na Konwencję mają dokonać zmian w statucie partii umożliwiających bezpośrednie wybory przewodniczącego PO.

W obradach Konwencji Krajowej wezmą udział delegaci wybrani na zjazdach regionów, członkowie Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej i Krajowego Sądu Koleżeńskiego.

Propozycje zmian w statucie, co do których decyzję podejmie Konwencja Krajowa, zostały przedstawione przez Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z proponowanymi nowymi zapisami statutu, Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP zostanie ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość głosów członków PO. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największa liczbą głosów. Głosy będzie można oddać drogą korespondencyjną bądź przez internet.

Zaraz po podjęciu przez Konwencję Krajową decyzji o zmianie statutu partii, w Chorzowie zbierze się Rada Krajowa PO, która przygotuje szczegółowy regulamin wyborów przewodniczącego oraz wybierze członków Krajowej Komisji Wyborczej PO.

Potencjalni kandydaci na szefa PO będą mieli tydzień na oficjalne zgłoszenie swoich kandydatur licząc od dnia podjęcia decyzji przez Konwencję i Radę Krajową. Uwzględniając czas potrzebny za zebranie głosów (nadesłanie ich pocztą), pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO może zakończyć się w sierpniu. W przypadku, gdyby potrzebna była druga tura wyborów, procedura głosowania mogłaby zakończyć się na przełomie września i października. Do tej pory chęć kandydowania na stanowisko przewodniczącego PO ogłosili premier Donald Tusk oraz poseł PO Jarosław Gowin.

Na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej w Chorzowie ma również zapaść decyzja o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z propozycją przyjętą przez Zarząd Krajowy, już 1 września 2013 r. mają rozpocząć się wybory w kołach, a następnie w strukturach powiatowych i regionalnych. Wybory mają zakończyć się do 27 października. Cały proces wyborów władz na nową kadencję zwieńczy Konwencja Krajowa PO. Jak poinformował sekretarz generalny Platformy, może się ona odbyć 23 lub 30 listopada.

źródło: platforma.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk