Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

2013-04-262

– Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku – zapowiedział Donald Tusk. Premier poinformował też, że od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę.

– Roczny urlop macierzyński stał się w Polsce faktem – oświadczył Tusk.- Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa – powiedział Tusk. Dodał, że zgadzał się w 100 proc. z argumentacją rodziców z ruchu „matek I kwartału”, ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak podkreślił premier, „wielkie wrażenie” zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu oraz „kultura dialogu”.

– Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. Rok 2013 miał być rokiem rodziny, dlatego te postanowienia, chociaż nie były proste, uzyskały podstawę finansowania – podkreślił Tusk. – Powiem szczerze, kamień z serca mi spadł – dodał.Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch „matek I kwartału”, który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

„Obniżamy opłaty za przedszkola”

– Od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę – zapowiedział także Tusk. Dodał, że na program przedszkolny przeznaczonych zostanie 200 mln zł; decyzja ta została uzgodniona z ministrem finansów.

– Mogę dzisiaj zakomunikować, że jest decyzja ostateczna, że program przedszkolny już od września 2013 r. będzie obejmował tym projektem „złotówka za godzinę” wszystkie (dodatkowe) godziny pobytu dziecka w przedszkolu – powiedział. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja ta ma uchronić rodziców przed nadmiernymi kosztami pobytu dziecka w przedszkolu.

źródło: pap.pl, gazeta.pl
fot. Maciej Śmiarkowski/KPRM

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk