TakDlaEuropy.pl – Wykład IV: Rola Sejmu w stanowieniu prawa Unii Europejskiej

2013-03-030

W dniu 28 lutego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbył się IV wykład szkoleniowy z cyklu TakDlaEuropy. Gościem spotkania była Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska.

Przypomnijmy, że od listopada 2012 roku do marca 2013 odbędzie się w sumie pięć wykładów. Podczas każdego z nich wśród uczestników jest losowany bilet na wycieczkę studyjną do Brukseli, która odbędzie się w maju. Organizatorem wydarzenia jest Poseł na Sejm RP Agnieszką Pomaska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa oraz Instytut Obywatelski.

Wcześniejsze trzy wykłady odbyły się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast ostatnie dwa zostały przeniesione na teren PG. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej na oficjalnym koncie w portalach Facebook oraz Picasa.

Rola sejmu w stanowieniu prawa Unii Europejskiej

Nowe uprawnienia parlamentów narodowych, ustanowione w traktacie z Lizbony, umożliwiają Sejmowi i Senatowi aktywne włączenie się w proces stanowienia prawa unii Europejskiej. Mimo, że rozwiązania traktatowe tylko wyjątkowo – w przypadku sprzeciwu wobec podjęcia decyzji o zmianie trybu stanowienia – wiążą z pojedynczym stanowiskiem stanowcze konsekwencje prawne dla całości postępowania legislacyjnego, parlamenty uzyskały usprawnienia, które przy ich odpowiednim zaangażowaniu – mogą być skutecznie wykorzystywane. W tym celu konieczne jest jednak współdziałanie parlamentów na forum całej Unii Europejskiej  Traktat z Lizbony tworzy impuls do rozbudowywania kontaktów – niezależność. Wykonywania nowych uprawnień przez parlamenty narodowe, w tym przez Sejm i Senat, może się również przyczynić do ograniczenia deficytu demokratycznego, który dotyka działalności prawotwórczej instytucji Unii Europejskiej. Podstawowa funkcja rozwiązań krajowych, dotyczących roli Sejmu i Senatu w procesie stanowienia prawa UE, polega na zapewnieniu, na poziomie krajowym, by uprawniania te były wykonywane rzeczywiście skutecznie.

[nggallery id=106]

źródło: takdlaeuropy.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk