10 pytań o Trójmiasto dla Dziennika Bałtyckiego

2009-06-161

Co napawa Cię dumą, gdy myślisz o Trójmieście? Co możesz polecić znajomym, którzy przyjeżdżają z innych część Polski? Jaka byłaby Twoja pierwsza decyzja, gdybyś została Prezydentem Trójmiasta?  Która osoba kojarzy Ci się z Trójmiastem? Na te i inne podobne pytania o Trójmiasto odpowiada Agnieszka Pomaska, do tej pory gdańska radna, a od przyszłego tygodnia – posłanka (zastąpi Jarosława Wałęsę)

1. Co napawa Cię dumą, gdy myślisz o Trójmieście?

Unikalne połączenie trzech miast, z gdańska historią, gdyńską nowoczesnością i pięknym sopockim kurortem. Do tego nie można zapomnieć o przepięknych lasach trójmiejskich. Takiego połączenia nie ma nigdzie na świecie. Śmiało można je polecać każdemu turyście z każdego zakątka świata.

2. Jaką trójmiejską atrakcję polecasz znajomym z Polski?

Swoim znajomym spoza Trójmiasta zawsze mówię, że jeśli chcą obejrzeć Gdańsk, Sopot i Gdynię, powinni wsiąść na rower i pojechać na wzgórze Pachołek w Oliwie. Stamtąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków w regionie. A inne atrakcje? Tradycyjnie. Główne Miasto, gdańskie i sopockie plaże. No i mola – wszystkie trzy. Mola uwielbiam i szczególnie polecam.

3.Miejsce w Trójmieście, z którym masz niezwykłe wspomnienia?

Budka na Długim Targu, w której sprzedawano rurki z kremem. To jest takie piękne wspomnienie z dzieciństwa – mam nawet zdjęcie z czasów, gdy miałam kilka lat – z Długiego Targu, gdy zajadałam się rurkami i wyjadałam chleb gołębiom… Bardzo żałuje, że dziś już tego nie ma.

4.W której części Trójmiasta chciałabyś mieszkać i dlaczego?

Teraz mieszkam w Oliwie i jest super. Choć z sentymentem zawsze wracam w okolice Głównego Miasta, w rejon Biskupiej Górki. Może kiedyś przeprowadzę się tam na stałe?

5. Gdybyś była prezydentem Trójmiasta, jaka byłaby Twoja pierwsza decyzja?

Chciałabym żeby jak najwięcej osób w Trójmieście dojeżdżało do pracy rowerami. Dążyłabym do stworzenia bezpłatnych wypożyczalni rowerów, jak w Wiedniu czy Paryżu. Myślę, że już nie długo takie powstaną. Nie mówię o rzeczach nierealnych.

6. Jeśli jadasz obiady na mieście, gdzie smakuje ci najbardziej?

W barze Syrenka, we Wrzeszczu naprzeciw Manhattanu. Dobra, świeża, niedroga kuchnia, a przy okazji przyjazna obsługa. Naprawdę bardzo miłe miejsce. Podają tam kotlety z jajek, których nigdzie indziej dostać nie można. Mają też pyszne gołąbki.

7. Osoba, która kojarzy Ci się z Trójmiastem.

Lech Wałęsa i Donald Tusk. A także, biorąc pod uwagę moje doświadczenia sportowe, mój kolega żeglarz Przemek Miarczyński.

8. Gdyby Gdańsk, Gdynia, Sopot były partiami politycznymi, to jakimi?

To jest trudne pytanie. Ale nie powiem, że te miasta są bezpartyjne. Myślę, że mimo wszystko łączy je Platforma Obywatelska.

9.Co powinno być symbolem Trójmiasta?

Zawsze mi Neptun do głowy przychodzi. Dlaczego więc nie Neptun? Woda, morze, otwartość.. Dlatego Neptun!

10. Gdańsk, Sopot czy Gdynia… i dlaczego?

Trójmiasto, zdecydowanie Trójmiasto! Wracamy do pierwszego pytania, „Trójmiasto” jako nazwa praktycznie nie jest rozpoznawalna na świecie. A szkoda. Warto bowiem ją promować. Gdyby używano jej oficjalnie, to sądzę, że można by jej używać bez wstydu.

Notował Paweł Rydzyński, Polska Dziennik Bałtycki

One comment

 • Oliwa

  2010-03-20 at 15:57

  Witam
  Skoro jest Pani z Oliwy i poleca turystom wzgorze pachołek moze warto zainteresowac sie bałaganem wzdłuz pobocza od strony ogrodkow przy ul.Tatrzanskiej mnie osobiscie wstyd było by zaprosic tam turystów a własnie tedy prowadzi droga na wspomniane wzgorze .Sam teren ogrodkow tez pozostawia wiele do zyczenia nikt tam nie sprzata zreszta tej ulicy chyba tez nikt nie sprzata .Zima chodnik odsniezony był tylko koło prywatnych posesji gdzie sa prywatni wlasciciele a nie wspolnoty.

  Pozdrawiam

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk