Agnieszka Pomaska

Rząd przyjął program budowy obwodnic
1 października 2013 r., napisany przez

Dwanaście nowych obwodnic, ponad 150 km nowych dróg. Rząd przyjął we wtorek przygotowany przez ministra transportu program na lata 2014-20.

Decyzja Rady Ministrów oznacza, że już wkrótce rozpocznie się budowa m.in. obwodnic Bełchatowa, Brodnicy, Inowrocławia, Wielunia, Góry Kalwarii, Olsztyna, Jarocina, Kłodzka, Nysy i Sanoka. Ich łączna długość wyniesie ponad 150 kilometrów. Pieniądze na budowę nowych dróg  będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz budżetu UE na lata 2014-20. Najdroższa ma być obwodnica Olsztyna – budowa drogi o długości 24,7 km ma kosztować ponad 1 mld 416 mln zł.

Wykonawcy większości obwodnic mają być wybrani jeszcze w tym roku, by prace mogły ruszyć jak najszybciej. Ministerstwo transportu chce, by przejście od inwestycji dofinansowanych z budżetu UE na lata 2007-13 do tych z budżetu 2014-20 było jak najbardziej płynne. Podobny mechanizm został zastosowany w przypadku dróg ekspresowych: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już zaczęła ogłaszać przetargi na ich budowę, choć pieniądze z Unii na te inwestycje będą najwcześniej w przyszłym roku.

źródło: jp/money.pl