Kontrowersje wokół wynagrodzeń w Orlenie a sprawa Obajtka.

2024-07-11

(…) Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie. Członkowie rady nadzorczej omijali ustawę kominową i okołobudżetową – poinformowała posłanka KO Agnieszka Pomaska

„Za brak nadzoru odpowie były minister Jacek Sasin. Przypomnę, że sam Obajtek zarobił co najmniej 1,2 więcej niż powinien” – dodała Pomaska we wpisie na platformie X. Pod wpisem umieściła zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Wynika z niego, że postępowanie zostało wszczęte 26 czerwca. Poinformowano również, że śledztwo wszczęto w sprawie „dokonanego w okresie od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2021 roku w Warszawie przez członków Rady Nadzorczej PKN Orlen przekroczenia uprawnień”. Wynikają one z treści ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami poprzez ustalenie przez tą Radę Nadzorczą wynagrodzeń członków Zarządu PKN Orlen na poziomie wyższym niż określony w treści ustawy i wyrządzenie przez to spółce PKN Orlen SA szkody majątkowej wielkiej wartości w kwocie ponad 8 mln 352 tys. zł.

„Fakty” TVN poinformowały, ze prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo i nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także byłego prezes PKN Orlen Daniela Obajtka. TVN podało, że chodzi o ponad 8 mln złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej.

źródło: superexpress.pl

Czytaj więcej

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk