Przekop Mierzei Wiślanej podrożał o 1,1 mld zł. I to w kilka miesięcy

2020-11-13

Rząd podał koszty przekopu Mierzei Wiślanej. Sztandarowa inwestycja Prawa i Sprawiedliwości podrożała do prawie 2 mld zł.

1,984 mld zł – taka kwota jest zapisana w projekcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów o planie przekopu Mierzei Wiślanej. Przypomnijmy: jeszcze w marcu 2019 r. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewniało, że budowa będzie kosztować 880 mln zł.

Dlaczego sztandarowa inwestycja Prawa i Sprawiedliwości tak drastycznie podrożała? Rząd, aktualizując kosztorys, tłumaczy się przedsięwzięciami, których realizacja nie była planowana w 2016 r. Chodzi m.in. o przebudowę mostu na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo, budowę przeprawy obrotowej na Mierzei Wiślanej zamiast planowanego wcześniej mostu podnoszonego.

Na wzrost kosztów miały też wpłynąć: wykonanie obudowy brzegów rzeki Elbląg o długości 2,5 km; budowa sztucznej wyspy do odkładu urobku (choć pierwotnie odkładanie urobku planowano na brzegach Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej); budowa kierownic stanowiących zabezpieczenie wejścia do kanału żeglugowego od strony Zalewu Wiślanego (zamiast przewidzianych we wcześniejszej koncepcji stanowisk oczekiwania); budowa na kanale żeglugowym mostów zwodzonych obrotowych zamiast podnoszonych.

O drożejącej inwestycji „Wyborcza” pisała już w lutym br. Posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska zapytała wówczas resort gospodarki morskiej, ile wyniesie budowa kanału. Padła wówczas kwota 1,987 mld zł.

Czytaj więcej

źródło:trojmiasto.wyborcza.pl

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk