Agnieszka Pomaska

Oblicz swoją przyszłą emeryturę [Kalkulator]
25 kwietnia 2012 r., napisany przez

Pomoże w tym kalkulator emerytalny, który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Informacyjnego Rządu www.emerytura.gov.pl Wyliczenia pokażą przyszłą szacunkową emeryturę przed i po reformie, ale wynika z nich jasno, że dłużej pracujesz, więcej zyskujesz.
Prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury mogą obliczyć zarówno ubezpieczeni w ZUS, jak i członkowie OFE. Najpierw należy podać swoje podstawowe dane: płeć, rok i miesiąc urodzenia, rok i miesiąc rozpoczęcia pracy oraz aktualne wynagrodzenie brutto.

Następnie osoby, które rozpoczęły prace przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 roku, przenoszą się do działu „Kapitał początkowy”. Tutaj są trzy możliwości: można automatycznie wyliczyć wartość kapitału początkowego, albo podać wartość kapitału początkowego wyliczony im przez ZUS lub samodzielnie obliczyć tę wartość. W przypadku wyboru pierwszej opcji automatycznie, a w przypadku dwóch pozostałych po wprowadzeniu odpowiednich danych, w kalkulatorze pojawia się dział „Wynik”, prezentujący szacowaną emeryturę. Osoby, które rozpoczęły prace po reformie z 1999 roku otrzymują wynik swojej szacowanej emerytury już po wpisaniu podstawowych danych.

Posługując się kalkulatorem trzeba pamiętać, że wysokość zarobków rośnie wraz z czasem. Dlatego w szacunkach założono wzrost wynagrodzenia w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Dla przykładu dzisiejsze średnie wynagrodzenie wynoszące ok. 2,6 tys. zł netto, w roku 2024 osiągnie poziom ok. 3,6 tys. zł netto, a w roku 2037 wynosić będzie ok. 5,3 tys. zł netto (w cenach stałych z 2012 r.).

Kalkulator prezentuje wysokość szacowanej emerytury netto przed reformą i po reformie. Załączone wykresy pokazują jak wysokość szacowanej emerytury zmienia się wraz z wiekiem przejścia na emeryturę oraz jak wygląda relacja obliczonej emerytury netto do ostatniego wynagrodzenia netto. Kalkulator oblicza także tzw. emeryturę częściową – oczywiście tylko w przypadku, gdy ktoś spełnia odpowiednie kryteria stażu ubezpieczeniowego.

Zamieszczony pod adresem www.emerytura.gov.pl kalkulator emerytalny to kolejna część kampanii informacyjnej na temat zmian wieku emerytalnego.

jp/cir/platforma.org