Agnieszka Pomaska

Wspólne posiedzenie trzech komisji ds. UE, Kultury oraz Innowacyjności ws. ACTA [transmisja na żywo]
25 stycznia 2012 r., napisany przez

Dziś o godz. 13:00 rozpoczęło się wspólne posiedzenie trzech sejmowych komisji – ds. Unii Europejskiej, Kultury i Środków Przekazu oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii ws. porozumienia ACTA. Wspólnym obradom będzie przewodniczyć posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

W celu obejrzenia relacji na żywo, proszę kliknąć TUTAJ

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania ACTA. Przypomniał, że umowa ta musi być też ratyfikowana przez parlament, a potem trafi do prezydenta. Zapewnił, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w Internecie. Tusk zapowiedział, że rząd – jeszcze przed ratyfikacją przygotuje pakiet ustaw, które mają dać poczucie bezpieczeństwa użytkownikom Internetu w związku z zawarciem porozumienia.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Źródło: PAP, sejm.gov.pl