Dojście do szkoły na Zakoniczynie (Ujeścisku)- wyjaśnienia z Urzędu Miasta

2008-06-192

[singlepic=244,160,120,,left]Otrzymałam dwa pisma informujące o planach prac w obrębie szkoły. Chodzi oczywiście o problem braku dróg i odpowiedniego dojścia do szkoły. Jednocześnie zwróciłam się do Komisji Budżetowej Rady Miasta Gdańska o zajęcie się sprawą zabezpieczenia środków finansowych na wspomniane niżej inwestycje. Mam nadzieję, że plany się urzeczywistnią i wszystko odbędzie się zgodnie z planem. Przy okazji dziękuję wszystkim mieszkańcom za wszystkie sygnały i zastrzeżenia związane z tym problemem.

 

Informacja z Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska z dnia 27 maja 2008

Dotyczy:  wykonania  dróg  dojazdowych   i  ciągów   pieszych  wraz  z   oświetleniem do szkoły podstawowej przy ul. Jeleniogórskiej w Gdańsku- Ujeścisku

Nowo budowana szkoła podstawowa w Gdańsku Ujeścisku zlokalizowana jest przy ul. Jeleniogórskiej, przy zbiorniku retencyjnym, na działce o powierzchni 2 ha. Planowana liczba oddziałów to 24 i sala gimnastyczna. Będzie do niej uczęszczać 700 uczniów (dzieci w wieku 6-13 lat). Szkoła odciąży dwie istniejące szkoły podstawowe zlokalizowane na osiedlu Chełm i w Łostowicach. Planowany termin otwarcia nowej placówki planowany jest na wrzesień 2008 r.
Po spotkaniu z Panią dyrektor nowej szkoły ustalono, że do nowo budowanej placówki będą uczęszczać dzieci z następujących osiedli:
1)  z osiedla Ujeścisko II. od strony ul. Jeleniogórskiej – dojazd i dojście zapewnione poprzez ul. Jeleniogórską wybudowaną w latach poprzednich:
2)  z osiedla Ujeścisko I. od strony ul. Łódzkiej z ulic: Przemyskiej, Płockiej, Zamojskiej, Białostockiej. Łódzkiej – brak urządzonego dojścia;
3)  z osiedla Pięciu Wzgórz, od strony ul. Porębskiego z ulic: Porębskiego. Dulina. Borowskiego, Unruga. Dąbka. Huenefelda – brak urządzonego dojścia i dojazdu.
W wyniku wielu analiz i konsultacji oraz po wizjach lokalnych w terenie, Wydział Programów Rozwojowych proponuje następujące rozwiązania doraźne:

1. Zapewnienie dzieciom bezpiecznego dojścia z osiedla Ujeścisko I, od strony ul. Łódzkiej, zaplanowano trasą drogi technologicznej, która zostanie zmodernizowana poprzez zmianę istniejącej zniszczonej nawierzchni z płyt drogowych na nawierzchnię z kostki betonowej oraz oświetlona.

2. Zapewnienie dzieciom bezpiecznego dojścia i dojazdu z osiedla Pięciu Wzgórz, od strony ul. Porębskiego. zaplanowano poprzez budowę nowej oświetlonej drogi tymczasowej z chodnikiem. Poszczególne jej odcinki wykonane będą przez różne podmioty.

Propozycja  wykonania   nowych   tras   drogowych  do   szkoły  została  przedstawiona  na załączonym szkicu.
Koszt wykonania niezbędnych robót budowlanych szacuje się na ok. 2,5 min zł.
Powyższa propozycja, wg oceny WPR jest możliwa do zrealizowania do dnia otwarcia nowej placówki pod warunkiem, że :
• zapewnione zostaną w budżecie środki finansowe,
• procedury przetargowe zostaną przeprowadzone bez zbędnej zwłoki i z powodzeniem, które jest zależne od rynku pracy,

• TBS Motława udostępni, zajęty pod własne zaplecze, fragment pasa drogowego z chodnikiem,

• skrócone zostaną, do niezbędnego minimum, wszystkie procedury opinii i uzgodnień międzyresortowych,

• nie wystąpią nieprzewidziane kolizje z istniejącym uzbrojeniem podziemnym.

Informacja od Wiceprezydent Miasta Gdańska, pani Ewy Kamińskiej z dnia 11 czerwca 2008

Dojazd do nowo budowanej szkoły podstawowej przy ul. Jeleniogórskiej w Gdańsku Ujeścisku od strony ul. Porębskiego stanowi bez wątpienia ważny element całej inwestycji. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dzieci idą do szkoły xv błocie czy po ciemku albo są odwożone przez rodziców ul. Warszawską i Łódzką. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, zaplanowano budowę nowej oświetlonej drogi z chodnikiem. Sama droga pierwotnie będzie miała charakter tymczasowy, gdyż ułożona zostanie z płyt drogowych. Natomiast poszczególne jej odcinki zostaną wykonane przez różnych inwestorów. Dokładny przebieg planowanej drogi został przedstawiony na załączonym szkicu, gdzie dodatkowo wyszczególniono który odcinek zostanie wykonany przez konkretnego inwestora.
W kolejnym etapie planujemy wykonanie drogi asfaltowej w tzw. układzie docelowym. Zadanie to znajdzie się w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska, gdzie zostaną określone źródła finansowania inwestycji.
Jeszcze raz pragnę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły, szczególnie w tak ruchliwym punkcie jakim jest obszar rozbudowującego się Ujeściska.

dojscie-do-szkoly-na-ujeiscisku_mapka_11062008.jpg

Zobacz też wpis: „Co z dojazdem do budowanej szkoły na Zakoniczynie (Ujeścisku)?”

Jeden komentarz

  • Jacek

    2008-06-19 w 15:51

    Trochę się martwię, że na tej odręcznej mapce
    nie widzę drogi prowadzącej do szkoły z okolic Łódzkiej i Przemyskiej. Pani Ewa Kamińska też
    jakoś w swoim piśmie o niej nie wspomina 🙁
    Pozostaje wierzyć pismu z Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska. Pozdrawiam.

    Odpowiedź

  • Anonim

    2008-06-19 w 22:21

    dlaczego brak połaczenia końca ulicy Porębskiego do nowej szkoły (najkrótsza trasa). Nie jest tak że można traktowac dzieci z końca porębskiego jak gorsze jednostki. połączenie porębskiego jest dużo krótszą drogą dla dzieci niż zejscie na dół tym bardziej ze w zimę ulica porębskiego w żaden sposób nie jest oswietlona. Jak będzie z oświetleniem tymczasowych dróg. nie ma w planach takiego oświetlenia

    Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk