Agnieszka Pomaska

Agnieszka Pomaska aktywną uczestniczką Europejskiego Dnia Bez Samochodu
22 września 2011 r., napisany przez

Dziś obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu, który stanowi część międzynarodowowej kampanii ekologicznej, obchodzonej corocznie 22 września. W Polsce to wydarzenie jest obchodzone od 2002 roku. Celem tego święta jest przede wszystkim przekonanie kierowców i pasażerów aut do środków transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Ponadto każdy pasażer, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego może bezpłatnie podróżować wszystkimi autobusami, trolejbusami i tramwajami na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. SKM można natomiast  jeździć tego dnia z 33-procentową zniżką. Do koordynowanej przez Ministerstwo Środowiska kampanii z okazji Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zgłosiło się 114 polskich miast, a w w całej Europie w sumie ponad dwa tysiące. Akcji patronuje Komisja Europejska.

W promowanie tej inicjatywy włączyła się także Poseł Agnieszka Pomaska, kandydująca do Sejmu w tegorczonych wyborach z miejsca 4 na liście Platformy Obywatelskiej. Wraz z grupą rowerzystów zachęcała, aby przesiąć się z aut na rowery. Zaapelowała również do Prezydenta Miasta Gdańska o większe nakłady na komunikację miejską. Jej zdaniem wiekszy komfort jazdy zachęci mieszkańców do korzystania z autobusów i tramwajów.

Jak zauważyła, warto chociaż na jeden dzień porzucić wygodny samochód i spróbować dotrzeć do pracy w inny sposób. Przy okazji mogłoby się okazać w praktyce, czy faktycznie nie ma żadnego sposobu na zmniejszenie porannych i popołudniowych korków w poszczególnych dzielnicach Gdańska, a także w centrum miasta.