Agnieszka Pomaska

Komisji Turystyki i Promocji Miasta na starych gdańskich cmentarzach – zobacz film
14 maja 2008 r., napisany przez

komisja 14 maja 2008

Dzisiaj odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Turystyki i Promocji Miasta poświęcone zagospodarowaniu starych zaniedbanych gdańskich cmentarzy. Oprócz członków Komisji w posiedzeniu uczestniczyli mieszkańcy Gdańska, którzy byli inicjatorami spotkania.

O cmentarzu przy ulicy Cedrowej na Gdańskim Ujeścisku opowiadał Jacek Kalinowski (autor filmucmentarz na cedrowej poniżej). Komisja zgłosiła do Prezydenta wniosek ustanowienia Zarządu Dróg i Zieleni jako zarządcy terenu, na którym znajduje się cmentarz, a w dalszej kolejności o przygotowanie koncepcji zagospodarowania tego miejsca (zrobienie ogrodzenie, oznaczenie miejsca i upamiętnienie w postaci np. tabliczki). Na spotkaniu obecna była również Telewizja Gdańsk (zobacz materiał w Panoramie).

Cmentarz w BrzeźnieHistorię cmentarza w Brzeźnie przedstawił mieszkaniec dzielnicy, Sebastian Mya. Niestety ten teren nie należy do miasta. Póki co poprosiliśmy o określenie właściciela terenu, a docelowo chcemy przynajmniej upamiętnić to miejsce tablicą informacyjną. Więcej o tym cmentarzu na stronie Akademii Rzygaczy. Wizytę w Brzeźnie filmował Jacek Kalinowski.

Odwiedziliśmy także stary cmentarz żydowski na Chełmie, gdzie o jego historii opowiadałcmentarz zydowski przewodniczący Gminy Żydowskiej, Michał Samet. Teren cmentarza po uporządkowaniu będzie miejscem ogólnodostępnym i mam nadzieję, że z ciekawe dla mieszkańców Gdańska.

W Komisji uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni, a całość monitorowała Katarzyna Szcześniak z Dziennika Bałtyckiego.

Multimedia

[media id=12]