Agnieszka Pomaska

O gospodarce obiegu zamkniętego z Ambasadorem Królestwa Norwegii – spotkanie Posłanki Agnieszki Pomaskiej
25 stycznia 2023 r., napisany przez

Na zaproszenie platformy Reloop oraz Ambasadora Królestwa Norwegii Andersa Eide Posłanka Agnieszka Pomaska uczestniczyła dziś w dyskusji o gospodarce obiegu zamkniętego.

Idea gospodarki cyrkularnej to skuteczna odpowiedź na zagrożenia dla środowiska i społeczeństwa wynikające z drapieżnej, niezrównoważonej działalności człowieka. Wiele firm już dziś wspiera transformację gospodarki w kierunku cyrkularnym wdrażając innowacyjne, cyrkularne rozwiązania do swojej codziennej działalności. Platforma Reloop zajmuje się kształtowaniem polityki z rządami, interesariuszami z branży i organizacjami pozarządowymi. Wizja i misja koncentruje się na budowaniu świata wolnego od odpadów, w którym zasoby naturalne pozostają zasobami.

Polska może pochwalić się dobrym wskaźnikiem cyrkularności – na poziomie ok. 10% – ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Efektywny proces odzyskiwania i przetwarzania odpadów to wizytówka krajów skandynawskich. Dla przykładu w Norwegii już funkcjonuje system dzięki, któremu możliwe jest ponowne przetwarzanie ponad 90% butelek. Kraje skandynawskie mają wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zieloną energią, robią to od dawna i bardzo chętnie dzielą się tą wiedzą. Dzięki nim systematycznie krok po kroku będziemy się rozwijać właśnie w tym kierunku.

fot. twitter.com/HannaGillPiatek