Agnieszka Pomaska

102. rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Posłanka Agnieszka Pomaska z wizytą w Pucku.
10 lutego 2022 r., napisany przez

W czwartek (10.02.) w puckim porcie rybackim odbyły się uroczystości upamiętniające Zaślubiny Polski z Morzem. To właśnie w Pucku 10 lutego 1920 roku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez polskich gdańszczan. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk.

– Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – mówił w 1920 roku gen. Haller.

– Nas, mieszkańców Pucka, wydarzenie sprzed 102 lat, napawa dumą. To duma wielopokoleniowa – mówiła w porcie burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.- Obliguje nas ku stałemu otwarciu ku morzu, ku Zatoce Puckiej. Do patrzenia po horyzont i dużo dalej ponad horyzont – dodała.

W wydarzeniu wzięli udział również parlamentarzyści z Pomorza, w tym posłanka Agnieszka Pomaska, która złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Po uroczystościach, posłanka Pomaska złożyła wizytę w Puckim Hospicjum im. Ojca Pio założonym przez ks. Jana Kaczkowskiego a obecnie kierowanym przez Annę Jochin-Labudę.

Zobacz relację z wizyty posłanki Pomaskiej w Pucku