Agnieszka Pomaska

Drogie przygotowania do świąt. „Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej”.
17 grudnia 2021 r., napisany przez

Przed Polakami wyjątkowo drogie święta Bożego Narodzenia. Według ekspertów średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu. W tym okresie najbardziej odczuwalny jest wzrost cen żywności i paliwa.

Eksperci firmy Deloittle policzyli, że Polacy w trakcie przygotowań do świąt odczują wzrost cen paliwa i  żywności. Średnio na święta wydamy o 200 złotych więcej niż rok temu. – Wydamy 200 złotych więcej niż w ubiegłym roku, ale produktów w tych zakupach, które zrobimy na święta, będzie co najmniej jeszcze jedna piąta mniej. Towar dowolny ma cenę wyższą od ubiegłorocznej o 20, 25 czy 30 procent, nie mówiąc o oleju, gdzie wzrost jest o 100 procent – wyjaśnia prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. 

W tle pojawiają się jeszcze inne finansowe zmartwienia: wyższe raty kredytów czy wysokie rachunki za prąd i gaz. Sporo tych trosk jak na świąteczny, beztroski czas.

– Za te same pieniądze można kupić dużo, dużo mniej – mówią klienci sklepów.

– Kumulacja tych niekorzystnych zdarzeń sumuje się przed świętami. Rząd nie zdążył z pakietem antyinflacyjnym, ustawa dopiero co wyszła z Senatu – mówi dr Jakub Kwaśny, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Krakowska Szkoła Biznesu. – Szkoda, że te działania nie pojawiły się wcześniej – dodaje.

źródło: tvn24.pl 

Czytaj więcej