Agnieszka Pomaska

Posłanka i senator pytają ministra o „rażącą niekompetencję” konserwatora ws. Mostu Tczewskiego
15 lutego 2021 r., napisany przez

Posłanka Agnieszka Pomaska i senator Ryszard Świlski interweniują u ministra kultury Piotra Glińskiego ws. Mostu Tczewskiego. Chodzi o postępowanie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który tak długo przeciągał procedury dotyczące Mostu Tczewskiego – że jego zdaniem – w czasie procedowania zdążyło wygasnąć pozwolenie na budowę. Właściciel mostu uważa, że jest cały czas prawomocne, a Świlski i Pomaska pytają ministra Glińskiego, czy zauważa „rażącą niekompetencję” konserwatora w kwestii odbudowy mostu w Tczewie.

O zaskakującym posunięciu Igora Strzoka informowaliśmy  kilka dni temu. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków po wielu tygodniach zwłoki wydał decyzję ws. przebudowy Mostu Tczewskiego. Wydał i zadziwił wszystkich. Igor Strzok postanowił bowiem… umorzyć wszczęte przez swój urząd postępowanie dotyczące pozwolenia na prowadzenie robót. Konserwator uznał, że w trakcie wielomiesięcznego postępowania pozwolenie na budowę…. zdążyło samo wygasnąć. Starostwo – właściciel mostu – uważa, że pozwolenie cały czas obowiązuje. Pat w sprawie odbudowy jednego z najcenniejszych polskich zabytków techniki trwa więc nadal, a walczący o jego odbudowę społecznicy podkreślają, że w XIX wieku most zbudowano w 7 lat – a jego odbudowa w XXI wieku trwa już 9!

Teraz tematem zajęła się pomorska posłanka Agnieszka Pomaska i senator Ryszard Świlski. W piśmie wystosowanym do resortu kultury Świlski przypomina, że 1 października 2019 roku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok wstrzymał prace remontowe na Moście Tczewskim, sprzeciwiając się demontażowi przęsła ESTB.

Czytaj więcej

źródło: tcz.pl