Agnieszka Pomaska

W obronie Praw Kobiet! Protesty w Gdańsku, Gdyni i Sopocie przeciwko zakazowi aborcji
23 października 2020 r., napisany przez

Pod biurami poselskimi Prawa i Sprawiedliwości w piątek 23.10.2020 odbywają się protesty w obronie Praw Kobiet. W Gdańsku demonstrujący zgromadzili się na Targu Drzewnym, w Gdyni na ul. Starowiejskiej a w kurorcie na placu Przyjaciół Sopotu. Manifestacje są reakcją na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek 22.10. 2020 roku uznał, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją.

W piątkowy wieczór przed pomorskie biuro Prawa i Sprawiedliwości na Targu Drzewnym w Gdańsku przyszło ok. tysiąc osób. Protest odbył się tu już dzień wcześniej, a kilkanaście osób kontynuowało go w ciągu dnia. Choć piątkowe zgromadzenie nie było wcześniej zarejestrowane w Urzędzie Miejskim, to protestującym udało się zająć odcinek drogi pomiędzy pomnikiem Jana III Sobieskiego a chodnikiem przy budynku, w którym mieści się pomorska siedziba PiS. Na miejscu było kilkunastu policjantów, którzy zabezpieczali zgromadzenie. Z głośników nadawali sygnał wzywający do respektowania obostrzeń epidemicznych. Policjanci byli spokojni, nie używali siły wobec demonstrantów. (…)

Na demonstracji przed biurem PiS pojawiły się posłanki opozycji: Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej i Beata Maciejewska z Lewicy.

Rząd chce nas podzielić, bo jesteśmy z tej czy innej partii opozycyjnej lub mieszkamy w małych albo dużych miastach. Mam prośbę. Nie dajmy się podzielić. To nasza wspólna sprawa niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie mieszkamy i po której jesteśmy stronie. Nie ma zgody na zakaz aborcji w Polsce – mówiła Agnieszka Pomaska.

Czytaj więcej

źródło: gdansk.naszemiasto.pl