Agnieszka Pomaska

PiS znowu chce przenieść siedzibę Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy
12 maja 2019 r., napisany przez

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny chce przenieść siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy. Projekt ustawy ma być czytany w Sejmie w środę 15 maja. Pomorscy politycy PiS byli przeciwni przeprowadzce, ale obecnie nie chcą na ten temat rozmawiać. Na dodatek rozpisano właśnie kolejny konkurs na stanowisko prezesa agencji, bo od początku rządów PiS go nie ma.

POLSA swoją siedzibę otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w 2015 r. Kilka miesięcy później PiS wygrało wybory i zaprowadziło w agencji swoje rządy, dalekie od pierwotnych założeń.

– Projekt zakłada, że siedziba znajdzie się w Warszawie – mówi posłanka PO Agnieszka Pomaska. – Apeluję do pomorskich polityków PiS, aby wytłumaczyli się z tej sytuacji, bo jak widać, jest dokładnie odwrotnie, niż zapewniali. To kolejny dowód na to, że szeregowy poseł PiS, jeśli nie nazywa się Jarosław Kaczyński, w tej partii nie ma wpływu na żadne decyzje, a wspólnym mianownikiem dla nich jest centralizacja państwa. Ta ustawa nie dość, że zmienia siedzibę POLS-y, to jeszcze wprowadza spory przerost administracji. Po jej wprowadzeniu niemal co trzecia osoba w agencji będzie dyrektorem albo kierownikiem jakiegoś działu. To, co się dzieje z agencją pod rządami PiS, jest totalnym nieporozumieniem.

Chcieliśmy zapytać pomorskich polityków PiS o los agencji, ale ani posłowie Śniadek i Horała, ani Kacper Płażyński nie odbierali od nas w piątek telefonów.

Czytaj więcej.

Pełne nagranie z konferencji prasowej posłanki Agnieszki Pomaskiej oraz radnego Cezarego Śpiewak-Dowbora na temat przeniesienia siedziby POLSA oraz próby zagarnięcia przez Rząd PiS terenów Westerplatte obejrzeć można tutaj.

fot. www.trojmiasto.wyborcza.pl

źródło. www.trojmiasto.wyborcza.pl

fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl