Agnieszka Pomaska

Premiowanie tych, którzy zaszczepili swoje dzieci. Tego przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli chce Jarosław Wałęsa
6 października 2018 r., napisany przez

Jarosław Wałęsa chce, by dyrektorzy gdańskich żłobków i przedszkoli wymagali obowiązkowych szczepień od rodziców rekrutowanych dzieci. Apel kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska ma związek z projektem obywatelskiej ustawy o dobrowolności szczepień, który trafił do Sejmu i będzie głosowany.

Jarosław Wałęsa, gdy zostanie prezydentem, chce położyć nacisk na obowiązkowe szczepienia. – Chciałbym, żeby włodarz takiego miejsca jak Gdańsk, miał możliwość wprowadzania w przedszkolach i żłobkach przedstawienia obowiązkowej karty szczepień. W tej chwili nikt tego nie oczekuje, ale po wyborach chciałbym to wprowadzić, tak żebyśmy chronili wszystkie dzieci. Apeluję, by zgłosić nowelizację do ustawy, która da taką możliwość samorządowi – mówił Jarosław Wałęsa.

– Wszyscy parlamentarzyści PiS głosowali za tym, by nadal zajmować się ustawą antyszczepionkową. Ona naraża polskie dzieci na poważne choroby – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. – Uważam, że kandydat PiS na prezydenta Miasta Gdańska, pan Kacper Płażyński, powinien zająć stanowisko w tej sprawie i opowiedzieć się po stronie gdańskich dzieci. Czy będzie wpływał na parlamentarzystów z PiS, czy będzie bierny w tej sprawie? – pytała posłanka PO.

– Na dzisiaj jest to na tyle duże ryzyko epidemii, że jeśli nasza populacja dzieci nie będzie zaszczepiona, to te przypadki będą się zdarzały coraz częściej i u nas. Jedynym sposobem jest osiągnięcie wysokiego poziomu szczepialności. Rezygnacja ze szczepień byłaby bardzo nierozsądną decyzją – mówił Tadeusz Jędrzejczyk, były dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod projektem ustawy o dobrowolności szczepień podpisało się ponad 120 tysięcy Polaków. Jarosław Wałęsa apeluje do innych kandydatów na prezydenta o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Posłowie PiS twierdzą, że zagłosowali za projektem, ponieważ chcą dawać pod głosowanie projekty obywatelskie. Nie przesądza to jednak o tym, jak zagłosują dalej.

Obejrzyj video z zapisem konferencji prasowej Agnieszki Pomaskiej, Jarosława Wałęsy i Tadeusza Jędrzejczyka

źródło: radiogdansk.pl