Agnieszka Pomaska

Gimnazja będą zlikwidowane. Sejm przyjął ustawy wprowadzające reformę oświaty
15 grudnia 2016 r., napisany przez

Struktura szkół zostanie zmieniona, zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauka w szkołach podstawowych, liceach i technikach będzie wydłużona; zmiany rozpoczną się od września 2017 r. – ustalił Sejm uchwalając w środę ustawy reformujące ustrój szkolny w Polsce.

Głosowania trwały cztery godziny i towarzyszyła im burzliwa dyskusja. Opozycja alarmowała, że jest to „najczarniejszy dzień polskiej edukacji”. PiS odpowiadał, że uchwalenie reformy oznacza „powrót do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły” i „czas się z tym pogodzić”. Nowoczesna zaapelowała do prezydenta, by ustaw nie podpisywał.

Sejm nie zgodził się wcześniej na wnioskowane przez PO, Nowoczesnej i PSL odrzucenie projektów. Odrzucono także poprawki PO i PSL zachowujące obecną strukturę szkół, a także m.in. poprawki zakładające przesunięcie o kilka lat wejście reformy w życie. Jedyny wniosek mniejszości, który zyskał poparcie Sejmu dotyczy definicji niepełnosprawności sprzężonych i wprowadza rozróżnienie między Zespołem Aspergera i autyzmem.

Ustawy Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe trafią teraz do Senatu.

Czytaj więcej

źródło: polsatnews.pl