Agnieszka Pomaska

O Sejmie inaczej. Ciekawostki architektoniczne
18 sierpnia 2016 r., napisany przez

Płaskorzeźby

Cztery płaskorzeźby zaprojektowane w latach 50. ubiegłego wieku przez Józefa Gosławskiego jeszcze w sierpniu br. zostaną umieszczone na elewacji naprzeciwko wejścia głównego do Sejmu. Płaskorzeźby zostały odtworzone na podstawie materiałów archiwalnych, w tym szkiców udostępnionych przez rodzinę artysty.

Płaskorzeźby przedstawiają cztery alegorie: Architektury, Rzeźby, Malarstwa i Muzyki. Zostały one wykonane z wapienia pińczowskiego. Na każdą płaskorzeźbę składają się cztery bloki kamienne.

Uzupełnienie fasad sejmowych zgodne jest z koncepcją dekoracyjną i z powojennymi planami odbudowy budynków sejmowych przez Bohdana Pniewskiego – głównego architekta tych budynków. W pierwotnych planach Pniewskiego gmachy Sejmu miały uzyskać bogate zdobienia rzeźbiarskie. Liczne fryzy, reliefy i wolnostojące postaci miały dopełniać nawiązującą do renesansu architekturę. Pniewski przewidywał umieszczenie na elewacji vis a vis wejścia głównego czterech płaskorzeźb. Ich zaprojektowanie oraz wykonanie zostało powierzone Józefowi Gosławskiemu.

Więcej tutaj.

źródło: sejm.gov.pl