Agnieszka Pomaska

Wydatki na obronę wzrosną do 2 % PKB
17 lutego 2015 r., napisany przez

Od 2016 roku wydatki z budżetu państwa na obronność wzrosną z obecnych 1,95 do 2 proc. PKB. Ocenia się, że w następnym roku zapewni to dodatkowo ponad 800 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla wojska. „Filarem inwestycji w armię będzie polski przemysł zbrojeniowy” – zapewniła premier Ewa Kopacz.

Zwiększenie wydatków na obronność jest wypełnieniem zobowiązania złożonego przez szefową rządu w exposé oraz deklaracji ogłoszonej przez prezydenta. Chodzi o to, aby w kolejnych latach więcej środków przeznaczać na nowoczesne wyposażenie wojska. Przyjęcie takiego zapisu wynika również z uwzględnienia ustaleń państw członkowskich NATO podjętych na szczycie w Newport w 2014 r.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że zwiększenie wydatków na armię wiąże się z utrzymaniem miejsc pracy. „Pieniądze spożytkowane w ramach 2 proc. PKB będą służyć m.in. implementacji bardzo nowoczesnych technologii, które muszą zagościć w naszym przemyśle obronnym” – podkreśliła szefowa rządu. Jak dodała, produkcję na rzecz armii będzie koordynować Polska Grupa Zbrojeniowa.

źródło: premier.gov.pl