Agnieszka Pomaska

Wizyta delegacji Sejmu RP w Finlandii
9 grudnia 2014 r., napisany przez

We wtorek, 9 grudnia br. na zaproszenie fińskiego parlamentu – Eduskunty – Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska będąca w składzie delegacji Sejmu z marszałkiem Radosławem Sikorskim na czele udała się z jednodniową wizytę do Finlandii.

W Helsinkach marszałek Sejmu będzie rozmawiał z prezydentem Saulim Niinistö i premierem Alexandrem Stubbem. Cała delegacja spotka się z przewodniczącym Eduskunty Eero Olavim Heinäluomą oraz przedstawicielami sił politycznych w parlamencie.

Posłowie udadzą się też do Rovaniemi, gdzie odwiedzą uniwersyteckie Centrum Arktyczne i wezmą udział w uroczystości otwarcia Konsulatu Honorowego – pierwszego polskiego urzędu na kole podbiegunowym. Wizyta w Rovaniemi będzie także okazją do odwiedzenia fińskiej dumy – wioski św. Mikołaja.

Spotkania z najwyższymi władzami Finlandii będą okazją do rozmów o zacieśnieniu gospodarczej współpracy między obu krajami m.in. w takich sektorach jak obronność czy energetyka. Politycy będą też rozmawiać o sytuacji w regionie i bieżącej agendzie unijnej. W czasie spotkań omówione zostaną także perspektywy rozwoju współpracy na szczeblu parlamentarnym.

Załączniki: