Agnieszka Pomaska

Koniec z niezdrową żywnością w szkołach
23 października 2014 r., napisany przez

Chipsy, słodkie napoje, fast foody i inne rodzaje niezdrowej żywności znikną ze szkolnych sklepików. Takie rozwiązanie przyjął dziś Sejm nowelizując ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Przyspieszenie prac nad nowelizacją zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

Zakaz podawania, sprzedaży oraz reklamowania niezdrowej żywności obowiązywałby w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz innych placówkach oświatowo i opiekuńczo-wychowawczych.

Kary za nieprzestrzeganie zakazu

Za złamanie zakazu mają grozić kary w wysokości od 1 tys. zł do 5 tys. zł. Dyrektor placówki będzie mógł też rozwiązać umowę z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Realizacja zapowiedzi z expose

O konieczności przyspieszenia wprowadzenia regulacji zakazujących sprzedaży w sklepikach szkolnych „śmieciowego jedzenia” mówiła w swoim expose premier Ewa Kopacz. –„Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci to inwestycja w przyszłość narodu” – zaznaczyła szefowa rządu.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2015 r., przy czym daje ona prowadzącym sklepiki 3 miesiące na dostosowanie swojej działalności do nowych przepisów.

źródło: premier.gov.pl