Agnieszka Pomaska

Wyniesienie satelity „Heweliusz” na orbitę okołoziemską
19 sierpnia 2014 r., napisany przez

Przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska uczestniczyła dziś w uroczystości związanej z wyniesieniem satelity „Heweliusz” na orbitę. Organizacja wydarzenia przypadła w zaszczycie gdańskiemu centrum nauki – Centrum Hewelianum.

19 sierpnia na orbitę okołoziemską trafił kolejny polski satelita naukowy o imieniu „Heweliusz”. To już drugi nanosatelita, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. „Heweliusz”,  o wadze zaledwie 6 kilogramów i krawędzi 20 cm, dołączył dziś do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”. W przestrzeń kosmiczną na karcie pamięci poleciało także 5 tys. internautów w ramach akcji „Wyślij swoje zdjęcie w Kosmos”.

W ramach międzynarodowego projektu badawczego BRITE-PL w 2009 r. powołano polskie Konsorcjum Projektu BRITE składającego się z dwóch instytucji: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Jego zadaniem jest realizacja badań naukowych oraz budowa aparatury naukowej.