Agnieszka Pomaska

„Liczę, że porozumienie w PE będzie pozytywnym sygnałem dla polskiego parlamentu”
21 listopada 2013 r., napisany przez

O porozumienie ponad podziałami i wspólną pracę w polskim parlamencie nad projektami dotyczącymi wdrażania nowego budżetu UE na lata 2014-2020 zaapelowali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej.

We wtorek Parlament Europejski po wielu miesiącach negocjacji i sporów przyjął nowy wieloletni budżet UE na lata 2014 – 2020. Z przyjętych zapisów wynika, że w tych latach największym odbiorcą unijnych funduszy będzie Polska.

„Teraz my będziemy – mam nadzieję, że ponad politycznymi podziałami – decydować o zasadach wydawania tych pieniędzy. Liczę, że porozumienie w Parlamencie Europejskim będzie pozytywnym sygnałem dla polskiego parlamentu” – zadeklarowała w czwartek przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska [zobacz wideo]

Nowy budżet, uzgodniony przez przywódców państw UE już w lutym tego roku, przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Po raz pierwszy wieloletnie ramy finansowe dla Unii będą realnie mniejsze niż poprzednie. To konsekwencja kryzysu gospodarczego i forsowanej przez kraje-płatników netto polityki zaciskania pasa.

Polska otrzyma jednak o ok. 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 i będzie największym odbiorcą unijnych funduszy. Dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro w ciągu siedmiu lat.

źródło: klub.platforma.org/wł/pap