Agnieszka Pomaska

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja 2013 r., napisany przez

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Flagi RP. Pomysłodawcą ustanowienia święta biało-czerwonej była w 2003 roku Platforma Obywatelska

To święto ma przypominać o dwóch ważnych wydarzeniach w historii Polski. Pierwsze z nich związane jest z II wojną światową: właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessaule w Berlinie. Drugim wydarzeniem jest przypadająca następnego dnia rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czasach PRL obchodzenie tego święta było zabronione – i dlatego zaraz po 1 maja flagi pospiesznie ściągano.

A dziś możemy zrobić dokładnie na odwrót: 2 maja warto upamiętnić wywieszeniem biało-czerwonej flagi, o kolorach zdecydował Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r. Posłowie ustalili wówczas, że flaga, czyli „kokarda narodowa, której kolory stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. A wszyscy Polacy /…/ te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.

W 1919 roku kolory biały i czerwony uznano za oficjalne polskie barwy narodowe. Z okazji Dnia Flagi RP, w wielu miastach Polski lokalne koła Platformy Obywatelskiej organizują akcje rozdawania biało-czerwonych flag.

2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

źródło: jp / platforma.org