Agnieszka Pomaska

Spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem
19 kwietnia 2013 r., napisany przez

Budżet UE na lata 2014-2020 stanowił jeden z głównych tematów czwartkowej rozmowy marszałek Sejmu Ewy Kopacz z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który po południu przyleciał z trzydniową wizytą do Polski. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO) i szefowa sejmowej komisji ds. UE Agnieszka Pomaska.

Marszałek Kopacz podkreśliła na początku spotkania, że miliony obywateli UE „oczekują wyraźnego sygnału o rozpoczętych i szczęśliwie zakończonych negocjacjach w sprawie wieloletniego budżetu”. Jak mówiła, obywatele UE oczekują „stabilności i przewidywalności dotyczącej inwestycji, które są realizowane dzięki środkom europejskim”.

Schulz ocenił, że sprawy unijnego budżetu na lata 2014-2020 „uda się bardzo szybko wyjaśnić”. „Z całą pewnością szybko zawrzemy kompromis” – powiedział. „Podstawowym problemem jest to, że budżet UE jest budżetem deficytowym i tę lukę musimy jakoś wyrównać” – zaznaczył. „Wiemy, że nic innego, jak polityka deficytu budżetowego wpędziła wiele krajów UE w kryzys, z którym teraz się borykają i nie chciałbym powtarzać tego scenariusza dla całej Wspólnoty” – podkreślił szef PE.

Ostateczne głosowanie, podczas którego Parlament Europejski zdecyduje, czy przyjmuje budżet na lata 2014-20, odbędzie się w czerwcu. Uzgodniony przez przywódców na lutowym szczycie Unii kolejny wieloletni budżet UE po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Zgodnie z ustaleniami przywódców, Polska na lata 2014-20 ma otrzymać 105,8 mld euro unijnych funduszy, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta funduszy UE.

W marcu europarlament przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, w której odrzucił porozumienie ws. budżetu na lata 2014-20 wynegocjowane na szczycie UE w lutym i zażądał poprawek. Posłowie upomnieli się m.in. o znaczne zwiększenie inwestycji w: innowacje, badania i rozwój, infrastrukturę i młodzież

Wieczorem przewodniczący Parlamentu Europejskiego wysłucha uroczystego koncertu w wykonaniu Filharmonii Izraelskiej w Teatrze Wielkim z okazji obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

źródło: PAP
fot. Krzysztof Białoskórski